Refurb DEWALT DCS777N-XJ 216mm 54V Li-Ion XR FlexVolt Brushless Cordless Single-Bevel Sliding Compound Mitre Saw - Bare (795FU)
216mm mitre saw which has the ability to make 140 cuts (75 x 50mm timber) in a single charge. Built-in XPS LED provides long term accuracy and a clear cut line, even in bright sunlight. XR FlexVolt tools combine the flexibility and convenience of cordless with all the power and performance of the corded equivalent. Comes with integrated positive mitre stops at 15, 22.5, 30 and 45° and quick-release mitre mechanism up to 50°.
- Max. Cross Cut: 250 x 62mm
- 24-Tooth TCT Blade Included
- Without Trench Cutting Facility
- Aluminium Base
- Soft Start
- Dust Extraction Facility
- Without Vice
- Spindle Lock
- No Brake
- Does Not Include Battery or Charger
View all: DEWALT Mitre Saws
216mm mitre saw which has the ability to make 140 cuts (75 x 50mm timber) in a single charge. Built-in XPS LED provides long term accuracy and a clear cut line, even in bright sunlight. XR FlexVolt tools combine the flexibility and convenience of cordless with all the power and performance of the corded equivalent. Comes with integrated positive mitre stops at 15, 22.5, 30 and 45° and quick-release mitre mechanism up to 50°.
- Max. Cross Cut: 250 x 62mm
- 24-Tooth TCT Blade Included
- Without Trench Cutting Facility
- Aluminium Base
- Soft Start
- Dust Extraction Facility
- Without Vice
- Spindle Lock
- No Brake
- Does Not Include Battery or Charger
View all: DEWALT Mitre Saws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Mitre Saws |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | XR FlexVolt |
| Blade Description | TCT Blade Included |
| Blade Diameter | 216 mm |
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Disc Bore Size | 30 mm |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Bevel Angles (L/R) | 45° - 0° - 45° |
| Max. Cross Cut | 250 x 62 mm |
| Max. Mitre Angles (L/R) | 50° - 0° - 50° |
| Mitre Saw Bevel Slide | Sliding |
| Mitre Stop Angles | 15 / 22.5 / 30 / 45 ° |
| Model No | DCS777N-XJ |
| No Load Speed | 6300 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| No. of Bevels | Single-Bevel |
| Number of Teeth | 24 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 54 V |
| Product Type | Compound Mitre Saw |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Tool Weight without Battery | 14.7 kg |