Refurb DEWALT DCMPS567P1 18V 1 x 5.0Ah Li-Ion XR Brushless Cordless 20cm Pole Saw (506RA)
Lightweight aluminum oval tube pole for maneuverability and ease of use. Suitable for gardening and landscaping professionals. Ideal for branch pruning/limbing, brush clearing and shrubbing. The 200mm bar with the low kickback auto-oiling chain provides enhanced safety and a smooth cutting performance. Dual switch reduces the risk of accidentally starting up the machine. 2m pole length is extendable up to 3m for a total reach of 4.5m when held at chest level.
- 1 x 5.0Ah Li-Ion Battery
- 90min Charge Time
- 20cm Bar
- Trilink Full-Complement Semi-Chisel Chain
- Without Harness
- Auto-Oiling & Oil Indicator
- 1 Year Guarantee
- Low Kickback Bar for Enhanced Safety
View all: DEWALT Chainsaws
Lightweight aluminum oval tube pole for maneuverability and ease of use. Suitable for gardening and landscaping professionals. Ideal for branch pruning/limbing, brush clearing and shrubbing. The 200mm bar with the low kickback auto-oiling chain provides enhanced safety and a smooth cutting performance. Dual switch reduces the risk of accidentally starting up the machine. 2m pole length is extendable up to 3m for a total reach of 4.5m when held at chest level.
- 1 x 5.0Ah Li-Ion Battery
- 90min Charge Time
- 20cm Bar
- Trilink Full-Complement Semi-Chisel Chain
- Without Harness
- Auto-Oiling & Oil Indicator
- 1 Year Guarantee
- Low Kickback Bar for Enhanced Safety
View all: DEWALT Chainsaws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bar Length (Imperial) | 7.87 " |
| Bar Length (Metric) | 20 cm |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 5.0 Ah |
| Battery Technology | XR |
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushless |
| Chain Gauge (Imperial) | 0.043 " |
| Chain Gauge (Metric) | 1 mm |
| Chain Pitch | 3/8 " |
| Chain Speed | 6.5 m/sec |
| Charge Time | 90 min |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Garden Power Reach | Long Reach |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | DCMPS567P1 |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| No. of Drive Links | 34 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Product Length | 1090 mm |
| Product Type | Pole Saw |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Tool Weight with Battery | 9.2 kg |
| Vibration Level | 2.5 m/s² |
Product Contents
DCMPS567P1 pole saw, 5.0Ah battery, XR charger, 20cm bar and chain.