Refurb DEWALT DCMBL562P1-GB 18V 1 x 5.0Ah Li-Ion XR Brushless Cordless Axial Blower (779TF)
Great for clean up in gardens, parks, workshops or on the construction site. Provides performance and functionality. Aerospike concentrator allows airflow speed to be increased or decreased to match any application. Also doubles as a scraper to help tackle stubborn debris. Ideal for construction workers, general builders and gardeners / landscapers.
- 1 x 5.0Ah Li-Ion Battery
- 75min Charge Time
- Airflow Volume: 450m³/hr
- Airflow Speed: 125mph
- Sound Level: 95dBA
- Vibration Level: 2.5m/s²
- Without Harness
- 1 Year Guarantee
View all: DEWALT Blowers & Garden Vacs
Great for clean up in gardens, parks, workshops or on the construction site. Provides performance and functionality. Aerospike concentrator allows airflow speed to be increased or decreased to match any application. Also doubles as a scraper to help tackle stubborn debris. Ideal for construction workers, general builders and gardeners / landscapers.
- 1 x 5.0Ah Li-Ion Battery
- 75min Charge Time
- Airflow Volume: 450m³/hr
- Airflow Speed: 125mph
- Sound Level: 95dBA
- Vibration Level: 2.5m/s²
- Without Harness
- 1 Year Guarantee
View all: DEWALT Blowers & Garden Vacs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Airflow Speed | 125 mph |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 5.0 Ah |
| Battery Technology | XR |
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushless |
| Charge Time | 75 min |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | DCMBL562P1-GB |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Axial Blower |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 95 dBA |
| Tool Weight with Battery | 3.2 kg |
| Vibration Level | 2.5 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
Product Contents
DCMBL562P1-GB, 5.0Ah battery and charger.