Refurb DEWALT DCF902D2-GB 12V 2 x 2.0Ah Li-Ion XR Brushless Cordless Impact Wrench (677RY)
Designed to be compact and lightweight allowing it to get into small spaces. The efficient brushless motor provides 168Nm of torque as well as 20% more run time compared with the previous generation. 3 motor settings, including Precision Wrench which offers more control in delicate applications. The 3/8" anvil with hog ring delivers quick and easy socket change. Battery pack shows how much capacity is remaining using the state of charge indicator. Also compatible with existing 10.8V products.
- 2 x 2.0Ah Li-Ion Batteries
- 70min Charge Time
- Max. Torque: 168Nm
- 3/8" Square Drive
- 3-Speed Variable & Reverse
- All-Metal Gearing
- Soft-Grip Handle
- LED Work Light
- Brushless Motor
View all: DEWALT Impact Wrenches
Designed to be compact and lightweight allowing it to get into small spaces. The efficient brushless motor provides 168Nm of torque as well as 20% more run time compared with the previous generation. 3 motor settings, including Precision Wrench which offers more control in delicate applications. The 3/8" anvil with hog ring delivers quick and easy socket change. Battery pack shows how much capacity is remaining using the state of charge indicator. Also compatible with existing 10.8V products.
- 2 x 2.0Ah Li-Ion Batteries
- 70min Charge Time
- Max. Torque: 168Nm
- 3/8" Square Drive
- 3-Speed Variable & Reverse
- All-Metal Gearing
- Soft-Grip Handle
- LED Work Light
- Brushless Motor
View all: DEWALT Impact Wrenches
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 2.0 Ah |
| Battery Technology | XR |
| Bolt Capacity | M14 |
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 70 min |
| Chuck Capacity | 3/8" |
| Chuck Type | Square Drive |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Drill Handle Type | Soft-Grip Handle |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Impact Rate | 0-3600 bpm |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Torque | 168 Nm |
| Model No | DCF902D2-GB |
| No Load Speed | 2850 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 12 V |
| Product Length | 125 mm |
| Product Type | Impact Wrench |
| Tool Weight with Battery | 1.2 kg |
Product Contents
DCF902D2-GB and 2.0Ah batteries (2).