Refurb DEWALT DCF503N-XJ 12V Li-Ion XR Brushless Cordless 3/8" Open Head Ratchet - Bare (599EA)
Rapidly fasten and remove bolts, nuts and other fasteners. Low-profile head offers easier access for jobs in tight spaces. Designed for long-lasting performance with 81Nm of maximum torque. Features LED work light, variable speed trigger and glass-filled nylon housing, helping prevent damage from harsh chemicals and solvents on the worksite. Battery and charger sold separately.
- Max. Torque: 81Nm
- 3/8" Square Drive
- Variable Speed
- Rubber Overmould Grip
- Lock-On Trigger Switch
- LED Work Light
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: DEWALT Impact Wrenches
Rapidly fasten and remove bolts, nuts and other fasteners. Low-profile head offers easier access for jobs in tight spaces. Designed for long-lasting performance with 81Nm of maximum torque. Features LED work light, variable speed trigger and glass-filled nylon housing, helping prevent damage from harsh chemicals and solvents on the worksite. Battery and charger sold separately.
- Max. Torque: 81Nm
- 3/8" Square Drive
- Variable Speed
- Rubber Overmould Grip
- Lock-On Trigger Switch
- LED Work Light
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: DEWALT Impact Wrenches
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Ratchet Wrenches |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | XR |
| Bolt Capacity | 3/8 " |
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Chuck Capacity | 3/8" |
| Chuck Type | Square Drive |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Drill Handle Type | Rubber Overmould Grip |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Torque | 81 Nm |
| Model No | DCF503N-XJ |
| No Load Speed | 250 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 12 V |
| Product Length | 330 mm |
| Product Type | 3/8" Open Head Ratchet |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Switch Type | Lock-On Trigger Switch |
| Tool Weight without Battery | 1.2 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |