Refurb Deck Mounted Dual-Lever Mixer Kitchen Tap Chrome (808AX)
Please note: This is a refurbished product. It may have previously been delivered but are completely free of any scratch or scuff marks.. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information. Save 15% off Taps with Screwfix Rewards. Join on the App to get your code.
¼ turn operation.
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- 1 Year Guarantee
- Neoperl Aerator
View all: Unbranded Kitchen Mixer Taps
¼ turn operation.
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- 1 Year Guarantee
- Neoperl Aerator
View all: Unbranded Kitchen Mixer Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Colour | Chrome |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Connection Type | Male Threaded Connection |
| Control Type | Separate Controls |
| Gravity Fed Systems | Suitable for Gravity-Fed Systems |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Height To Spout | 167 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Minimum Bar Pressure | 0.1 bar |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High & Low Pressure Systems |
| Product Depth | 239 mm |
| Product Height | 224 mm |
| Product Type | Dual-Lever Mixer Kitchen Tap |
| Product Width | 220 mm |
| Spout Reach | 194 mm |
| Spout Type | Swivel Spout |
| Tap Handle Type (Kitchens) | Dual Lever |
Product Contents
Tap, 2 x back nuts and ½" male threaded tail.