Refurb Commercial Chrome 100mm Lever Bath Shower Mixer Tap (128CX)
Please note: This is a refurbished product. It may have previously been delivered but are completely free of any scratch or scuff marks.. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information. Save 15% off Taps with Screwfix Rewards. Join on the App to get your code.
Chrome-plated brass.
- Bath Tap Hole Range
- 1/4 Turn
- Brass Construction
- 1 Year Guarantee
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- 3/4" CD Valve
- Deck-Mounted
View all: Unbranded Bathroom Taps
Chrome-plated brass.
- Bath Tap Hole Range
- 1/4 Turn
- Brass Construction
- 1 Year Guarantee
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- 3/4" CD Valve
- Deck-Mounted
View all: Unbranded Bathroom Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bath No of Tap Holes | 2 Tap Holes |
| Bathroom Taps Product Type | Shower Mixer |
| Brand | Unbranded |
| Closure Type | Manual-Closing |
| Colour | Chrome |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass |
| Flow Rate at Min. Pressure | 40.4 Ltr/min |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Hose Supplied | Supplied with 3/4" Threaded Tails |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Min. Pressure | 0.5 bar |
| Model Name | Commercial |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High & Low Pressure Systems |
| Product Depth | 135 mm |
| Product Height | 100 mm |
| Product Type | Bathroom Tap |
| Product Width | 232 mm |
| Spout Flow Type | Standard |
| Spout Reach | 92 mm |
| Standard | EN 200. |
| Tap Control Type | Dual Control |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Bathrooms) | Lever |
| Tap Product Type (Bathrooms) | Shower Mixer |
| Tap Suitability Type (Bathrooms) | Bath |
Product Contents
Rubber washers, plastic backnuts, wall bracket, handest, hose.