Refurb Carysil GD100L-MB 1 Bowl Granite Composite Kitchen Sink Midnight Black Reversible 1000mm x 500mm (238LT)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Highly durable, heat and stain-resistant reversible sink. Manufactured from 80% quartz with antibacterial properties. Suitable for use with hot water taps and waste disposal units.
- Granite Composite Construction
- 200mm Bowl Depth
- 1 Tap Hole
- Reversible Drainer
- Bullnose Edge
- Lifetime Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 1 Year Guarantee
View all: Carysil Sinks
Highly durable, heat and stain-resistant reversible sink. Manufactured from 80% quartz with antibacterial properties. Suitable for use with hot water taps and waste disposal units.
- Granite Composite Construction
- 200mm Bowl Depth
- 1 Tap Hole
- Reversible Drainer
- Bullnose Edge
- Lifetime Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 1 Year Guarantee
View all: Carysil Sinks
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Carysil |
| Colour | Midnight Black |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Construction Material (Kitchens) | Granite Composite |
| Drainer Description | Reversible Drainer |
| Edge Type | Bullnose Edge |
| Finish | Granite |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Handed | Reversible |
| Kitchen Finish | Matt |
| Main Bowl Shape | Rectangular |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Minimum Cabinet Size | 600 mm |
| Model Name | GD100L-MB |
| No Of Sink Bowls | 1 Bowl |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 200 mm |
| Product Length | 1000 mm |
| Product Type | Kitchen Sink |
| Product Width | 500 mm |
| Sink Mount Type | Inset |
| Sink No of Tap Holes | 1 Tap Hole |
| Suitable for Food Waste Disposer | Suitable for Use with a Food Waste Disposer |
| Waste Size | 90 mm |
| Waste Supplied | Waste Supplied |
| z1 - UK Manufacturer Name | Carysil Surfaces Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Azalea Cl, Somercotes, DE55 4QX |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sinksales@carysil.co.uk; surfacesales@carysil.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Carysil GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Hahnenkamp 1, Hamburg, 22765, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | M.wigger@carysil.de |
Product Contents
GD100L-MB sink, cut-out template, waste and clips.