Refurb Carysil EA06 1 Bowl Stainless Steel Inset Kitchen Sink 965mm x 500mm (141LT)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Inset sink with reversible drainer, manufactured from SS304 premium grade steel with brushed finish. Suitable for hot water taps and waste disposal units.
- Stainless Steel Construction
- Brushed Finish
- 160mm Bowl Depth
- 1 Tap Hole
- Reversible Drainer
- Rounded Edges
- 0.5mm Thickness
- Lifetime Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Carysil Sinks
Inset sink with reversible drainer, manufactured from SS304 premium grade steel with brushed finish. Suitable for hot water taps and waste disposal units.
- Stainless Steel Construction
- Brushed Finish
- 160mm Bowl Depth
- 1 Tap Hole
- Reversible Drainer
- Rounded Edges
- 0.5mm Thickness
- Lifetime Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Carysil Sinks
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Carysil |
| Colour | Stainless Steel |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Construction Material (Kitchens) | Stainless Steel |
| Drainer Description | Reversible Drainer |
| Edge Type | Rounded Edges |
| Finish | Brushed |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Handed | Reversible |
| Kitchen Finish | Brushed |
| Main Bowl Depth | 160 mm |
| Main Bowl Shape | Rectangular |
| Main Bowl Width | 418 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Minimum Cabinet Size | 600 mm |
| Model Name | EA06 |
| No Of Sink Bowls | 1 Bowl |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Steel |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 160 mm |
| Product Length | 965 mm |
| Product Type | Inset Kitchen Sink |
| Product Width | 500 mm |
| Sink Mount Type | Inset |
| Sink No of Tap Holes | 1 Tap Hole |
| Stainless Steel Thickness | 0.5 mm |
| Suitable for Food Waste Disposer | Suitable for Use with a Food Waste Disposer |
| Waste Size | 90 mm |
| Waste Supplied | Waste Supplied |
| z1 - UK Manufacturer Name | Carysil Surfaces Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Azalea Cl, Somercotes, DE55 4QX |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sinksales@carysil.co.uk; surfacesales@carysil.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Carysil GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Hahnenkamp 1, Hamburg, 22765, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | M.wigger@carysil.de |
Product Contents
EA06 sink and waste kit with clips.