Refurb Carroll & Meynell 3000VA Intermittent Step-Down Isolation Transformer 230V/110V Yellow (220AJ)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Used for stepping down UK mains voltage to 110V CTE (centre tap earthed) site safe supply. Commonly used with construction industry power tools.
- 3000VA Intermittent Rating
- 1500VA Continuous Rating
- Output: 1 x 16A & 1 x 32A 110V Sockets
- Input: 230V Plug
- Thermal Overload Protection
- IP44
- Freestanding
View all: Carroll and Meynell Transformers Site Transformers
Used for stepping down UK mains voltage to 110V CTE (centre tap earthed) site safe supply. Commonly used with construction industry power tools.
- 3000VA Intermittent Rating
- 1500VA Continuous Rating
- Output: 1 x 16A & 1 x 32A 110V Sockets
- Input: 230V Plug
- Thermal Overload Protection
- IP44
- Freestanding
View all: Carroll and Meynell Transformers Site Transformers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Carroll and Meynell Transformers |
| Colour | Yellow |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Continuous Rating | 1500 VA |
| Enclosure Material | GRP |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| IP Rating | IP44 |
| Input Voltage | 230 V |
| Intermittent Rating | 3000 VA |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | CM3000/11 |
| Mount Type | Freestanding |
| No. of Phases | Single-Phase |
| Output Voltage | 110 V |
| Overload Protection | Thermal Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 240 mm |
| Product Height | 265 mm |
| Product Type | Step-Down Transformer |
| Product Width | 205 mm |
| Rating Type | Intermittent |
| z1 - UK Manufacturer Name | Carroll and Meynell Transformers Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Guiseley Way, Durham Lane Industrial Park, Eaglescliffe, Stockton-On-Tees, TS16 0RF |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@carroll-meynell.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Authorised Rep Compliance Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 71 Lower Baggot Street, Dublin, D02 P593, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info@arccompliance.com |