Refurb Bristan Colonial Rear-Fed Exposed Chrome Thermostatic Mixer Shower (318EN)
Please note: This is a refurbished product. It may have previously been delivered but are completely free of any scratch or scuff marks.. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Traditional design with thermostatic temperature control and adjustable inlets that can be used on existing pipework centres between 110 and 155mm. Suitable for all plumbing systems.
- Suitable for All Plumbing Systems
- Delivers 1.4Ltr/min at 0.1bar
- Concentric Control
- 1 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control
- Fixed Head
- Single-Spray Pattern Shower Head
View all: Bristan Showers
Traditional design with thermostatic temperature control and adjustable inlets that can be used on existing pipework centres between 110 and 155mm. Suitable for all plumbing systems.
- Suitable for All Plumbing Systems
- Delivers 1.4Ltr/min at 0.1bar
- Concentric Control
- 1 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control
- Fixed Head
- Single-Spray Pattern Shower Head
View all: Bristan Showers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Bristan |
| Built In Valve/Exposed | Exposed |
| Colour | Chrome |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Water Temperature | 65 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 9.7 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 1.4 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 0.1 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Colonial |
| Model No | KN2 SHXRR C |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 110-155 mm |
| Product Depth | 440 mm |
| Product Height | 1080 mm |
| Product Type | Mixer Shower |
| Product Width | 155 mm |
| Range Name | Colonial |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 155 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control |
| Total Product Weight | 3.18 kg |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Bristan Group Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Birch Coppice Business Park, Dordon, Tamworth, B78 1SG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | enquire@bristan.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Masco Europe S.à.r.l |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 14 Rue Strachen, Mensdorf, 6933, Luxembourg |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | enquire@bristan.com |
Product Contents
Shower valve, elbows (2), shower rose & swivel, rail connector, plated rails (2), plated shrouds (2), black filters (2), red cap, screws (2), rawlplugs (2), allen key and shower arm.