Refurb Bosch UniversalHedgeCut 18V-50 50cm 18V Li-Ion Power for All Brushless Cordless Hedge Trimmer - Bare (190EN)
Lightweight hedge trimmer with brushless motor for high power and longer service life. Ideal for trimming medium-sized hedges with branch thicknesses of up to 20 mm. Features Bosch's anti-blocking system for cutting thicker branches without jamming. Also includes battery charge indicator and laser-cut, diamond-ground blades for optimal performance and durability.
- 50cm Blade
- 1 Year Guarantee
- Up to 20mm Cutting Capacity
- 18V
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Bosch Hedge Trimmers
Lightweight hedge trimmer with brushless motor for high power and longer service life. Ideal for trimming medium-sized hedges with branch thicknesses of up to 20 mm. Features Bosch's anti-blocking system for cutting thicker branches without jamming. Also includes battery charge indicator and laser-cut, diamond-ground blades for optimal performance and durability.
- 50cm Blade
- 1 Year Guarantee
- Up to 20mm Cutting Capacity
- 18V
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Bosch Hedge Trimmers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Hedge Trimmer |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | Power for All |
| Brand | Bosch |
| Brushless | Brushless |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Blade Size | 50 cm |
| Cutting Capacity | Up to 20 mm |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Garden Power Reach | Standard |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | UniversalHedgeCut |
| Model No | 18V-50 |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 992 mm |
| Product Type | Hedge Trimmer |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplier Manufacturer Helpline | 0344 892 8979 |
| Tool Weight without Battery | 2.6 kg |
| Vibration Level | 2.5 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |