Refurb Bosch EasyHedgeCut 18-14-11 44cm 18V Li-Ion Power for All Brushless Cordless Hedge Trimmer - Bare (120EN)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Lightweight, ergonomically-designed, hedge trimmer with cordless mobility. Ideal for maintaining and trimming small and medium-sized hedges. Features Bosch Anti-Blocking System for continuous clean cuts without stalling.
- 44cm Blade
- 1 Year Guarantee
- Up to 13mm Cutting Capacity
- 18V
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Bosch Hedge Trimmers
Lightweight, ergonomically-designed, hedge trimmer with cordless mobility. Ideal for maintaining and trimming small and medium-sized hedges. Features Bosch Anti-Blocking System for continuous clean cuts without stalling.
- 44cm Blade
- 1 Year Guarantee
- Up to 13mm Cutting Capacity
- 18V
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Bosch Hedge Trimmers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Hedge Trimmer |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | Power for All |
| Brand | Bosch |
| Brushless | Brushless |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Blade Size | 44 cm |
| Cutting Capacity | Up to 13 mm |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Garden Power Reach | Mini |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | EasyHedgeCut |
| Model No | 18-14-11 |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 875 mm |
| Product Type | Hedge Trimmer |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplier Manufacturer Helpline | 0330 123 9559 |
| Tool Weight without Battery | 2.3 kg |
| Vibration Level | 2.5 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
Product Contents
EasyHedgeCut 18V-44-11 and blade cover.