Refurb Bosch 18V 1 x 2.0Ah Li-Ion Power for All Cordless Grass Trimmer (588KR)
Features ergonomic, V-shaped handle with telescopic height adjustment for comfortable working posture. IntelliFEED feeds spool line for uninterrupted work. Features plant protector shield and hands-free head tilt for easy switching between trimming and edging. With fully charged battery, the edges of up to 8 tennis courts can be trimmed in one go. Part of the Bosch Green Power for All alliance system, where the 18V battery can operate a large variety of tools from different brands.
- 1 x 2.0Ah Li-Ion Battery
- Auto-Feed Head
- 124min Charge Time
- Ergonomic Handle
- Edging Facility
- Straight Shaft
- 1 Year Guarantee
View all: Bosch Grass Trimmers
Features ergonomic, V-shaped handle with telescopic height adjustment for comfortable working posture. IntelliFEED feeds spool line for uninterrupted work. Features plant protector shield and hands-free head tilt for easy switching between trimming and edging. With fully charged battery, the edges of up to 8 tennis courts can be trimmed in one go. Part of the Bosch Green Power for All alliance system, where the 18V battery can operate a large variety of tools from different brands.
- 1 x 2.0Ah Li-Ion Battery
- Auto-Feed Head
- 124min Charge Time
- Ergonomic Handle
- Edging Facility
- Straight Shaft
- 1 Year Guarantee
View all: Bosch Grass Trimmers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 2.0 Ah |
| Battery Technology | Power for All |
| Brand | Bosch |
| Brushcutter / Trimmer Head Type | Auto-Feed Head |
| Brushcutter / Trimmer Shaft Length | 140 cm |
| Brushcutter/Trimmer Line/Blade Diameter | 260 mm |
| Brushless | Brushed |
| Charge Time | 124 min |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Width | 260 mm |
| Edging Facility | Edging Facility |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Handle Type | Ergonomic Handle |
| Low Battery Indicator | Without Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 1200 mm |
| Product Type | Grass Trimmer |
| Range Name | DIY |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Tool Weight with Battery | 2.7 kg |
| Vibration Level | 7.0 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |
Product Contents
PBA 18V 2.0Ah W-B battery pack and AL 1810 CV charger.