Refurb Bosch 06019G5106 18V Li-Ion CoolPack Cordless Impact Driver - Bare (586RW)
This product is supplied without battery and charger. Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information. 18V 5.0Ah Battery now on offer – Please see product code 5296F.
Efficient and professional high-speed impact driver with 160Nm max torque. Ideal for heavy duty applications. Features ergonomic design and rubber-coated grip.
- Max. Torque: 160Nm
- 1/4" Hex Tool Holder
- Single-Speed Variable & Reverse
- Fan-Cooled Motor
- Aluminium Gearbox
- Electronic Brake
- Rubber-Coated Grip
- Without Work Light
- Replaceable Brushes
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Bosch Impact Drivers
Efficient and professional high-speed impact driver with 160Nm max torque. Ideal for heavy duty applications. Features ergonomic design and rubber-coated grip.
- Max. Torque: 160Nm
- 1/4" Hex Tool Holder
- Single-Speed Variable & Reverse
- Fan-Cooled Motor
- Aluminium Gearbox
- Electronic Brake
- Rubber-Coated Grip
- Without Work Light
- Replaceable Brushes
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Bosch Impact Drivers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Impact Drivers |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | CoolPack |
| Bolt Capacity | M6-M14 |
| Brand | Bosch |
| Brushless | Brushed |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Chuck Capacity | 1/4" |
| Chuck Type | Hex Tool Holder |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Drill Handle Type | Rubber-Coated Grip |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Impact Rate | 0-3600 bpm |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Torque | 160 Nm |
| Model No | 06019G5106 |
| No Load Speed | 2800 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 153 mm |
| Product Type | Impact Driver |
| Range Name | Professional |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Tool Weight without Battery | 1.02 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |