Refurb Armitage Shanks Avon 21 Chrome 126mm Self-Closing 2 Tap Holes Basin Pillar Tap (378CL)
Please note: This is a refurbished product. It may have previously been delivered but are completely free of any scratch or scuff marks.. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information. Save 15% off Taps with Screwfix Rewards. Join on the App to get your code.
Brass construction. Dual hot and cold indices on each tap. Self-closing non-concussive push-button.
- Self-Closing Operation
- Adjustable Flow Duration
- Chromed Brass
- 1 Year Guarantee
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Energy & Water Saving
- Anti-Vandal Nozzle
- Compliant on Many BREEAM Schemes
View all: Armitage Shanks Commercial Taps
Brass construction. Dual hot and cold indices on each tap. Self-closing non-concussive push-button.
- Self-Closing Operation
- Adjustable Flow Duration
- Chromed Brass
- 1 Year Guarantee
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Energy & Water Saving
- Anti-Vandal Nozzle
- Compliant on Many BREEAM Schemes
View all: Armitage Shanks Commercial Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable Flow Duration | Adjustable Flow Duration |
| Basin No Of Tap Holes | 2 Tap Holes |
| Bathroom Taps Product Type | Pillar |
| Brand | Armitage Shanks |
| Colour | Chrome |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Construction Material (Bathrooms) | Chromed Brass |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Hose Supplied | Supplied with Tap Tail |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Min. Pressure | 0.1 bar |
| Model Name | Avon 21 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High & Low Pressure Systems |
| Product Depth | 81 mm |
| Product Height | 126 mm |
| Product Type | Basin Pillar Taps |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Bathrooms) | Push-Button |
| Tap Product Type (Bathrooms) | Pillar |
| Tap Suitability Type (Bathrooms) | Basin |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Corporate Village Da Vincilaan 2 B-1935 Zaventem Belgium |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customercare@idealstandard.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Corporate Village, Da Vincilaan 2, B-1935 Zaventem, Belgium |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerservices@idealstandard.com |