Rawlplug Scaffolding Eye Bolts M12 x 120mm 25 Pack (441KF)
Suitable for fastening scaffolding to the wall of the building. Use with scaffolding plug.
- 23mm Internal Eye Diameter
- Suitable for Concrete, Brickwork, Blockwork & Stone
- For Use with Scaffolding Plugs
- Bright Zinc-Plated Steel Construction
- Non-Removable
- Single Use Only
View all: Rawlplug Eye Bolts
Suitable for fastening scaffolding to the wall of the building. Use with scaffolding plug.
- 23mm Internal Eye Diameter
- Suitable for Concrete, Brickwork, Blockwork & Stone
- For Use with Scaffolding Plugs
- Bright Zinc-Plated Steel Construction
- Non-Removable
- Single Use Only
View all: Rawlplug Eye Bolts
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bolt Size | M12 |
| Brand | Rawlplug |
| Construction Material (Fixings) | Steel |
| Drill Size | 14 mm |
| Eyelet Diameter | 23 mm |
| Eyelet Diameter (External) | 46.6 mm |
| Eyelet Diameter (Internal) | 23 mm |
| Fixings Finish | Bright Zinc-Plated |
| Fixings Head Type | Bent |
| Fixings Product Type | Scaffolding Eye Bolts |
| Head Length | 46.6 mm |
| Length of Thread | 70 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Overall Length | 166.6 mm |
| Pack Size | 25 |
| Pieces in Pack/Case | 25 |
| Product Length | 120 mm |
| Product Type | Scaffolding Eye Bolts |
| Shank Length | 50 mm |
| Suitable Material Thickness | 100 mm |
| Thread Length | Partially Threaded |
| Thread Pitch | 3.5 mm |
| Thread Size | 12 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Rawlplug Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Skibo Drive, Thornliebank Industrial Estate, Glasgow, G46 8JR |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | info@rawlplug.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Rawlplug Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Kwidzynska 6, 51-416 Wroclaw, Poland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info@rawlplug.co.uk |