Rawlplug RCASV Resin Capsules M8 8mm x 80mm Drill Size 10mm 10 Pack (3949F)
High performance fixing for safety-critical applications. Suitable for wet or dry non-cracked concrete and can be used in diamond drilled holes. Ideal for fixing close to edges.
- Styrene-Free
View all: Rawlplug Capsules
High performance fixing for safety-critical applications. Suitable for wet or dry non-cracked concrete and can be used in diamond drilled holes. Ideal for fixing close to edges.
- Styrene-Free
View all: Rawlplug Capsules
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Rawlplug |
| Drill Size | 10 mm |
| Label Info 1: Signal Word | Warning |
| Label Info 2: Hazard Statements | H317 May cause an allergic skin reaction.H319 Causes serious eye irritation.EUH208 Contains.... May produce an allergic reaction. |
| Label Info 3: Precautionary Statements | P264 Wash … thoroughly after handling.P280 Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection.P302 + P352 IF ON SKIN: Wash with plenty of water/…P333 + P313 If skin irritation or rash occurs: Get medical advice/attention.P337 + P313 If eye irritation persists: Get medical advice/ attention.P305 + P351 + P338 IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Label Info 5: Hazardous Chemical Content | Dibenzoyl peroxide Methacrylic acid, monoester with propane-1,2-diol Ethylene dimethacrylate Dicyclohexyl phthalate |
| Label Info 6: Additional Hazard Info | Always read and follow the information on the product label. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | RCASV |
| Pack Size | 10 |
| Pieces in Pack/Case | 10 |
| Product Diameter | 8 mm |
| Product Length | 80 mm |
| Product Type | Resin Capsules M8 |
| Standard | ETA-10/0108. |
Hazardous - Delivery unavailable for any offshore location.