Ratchet Strap with J-Hooks 6m x 38mm (4399P)
Large capacity ratchet tie down strap with J-hooks for easy handling. Ideal for transport.
View all: Unbranded Ratchet Straps & Lashing
Large capacity ratchet tie down strap with J-hooks for easy handling. Ideal for transport.
View all: Unbranded Ratchet Straps & Lashing
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Lashing Capacity | 1000 kg |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Minimum Breaking Strength | 2000 kg |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 6 m |
| Product Type | Ratchet Strap with J-Hooks |
| Product Width | 38 mm |