Ragni External Corner Trowel 5" x 3 1/2" (950FV)
External corner trowel with non-slip grip handle. Leaves clean finish without marks. Rounded blade profile shape prevents it digging in.
- 90° Radius
- Stainless Steel Blade
- Aluminium Shank
- Non-Slip Handle
- Rounded Corners Prevent Lines
View all: Ragni Plastering Trowels
External corner trowel with non-slip grip handle. Leaves clean finish without marks. Rounded blade profile shape prevents it digging in.
- 90° Radius
- Stainless Steel Blade
- Aluminium Shank
- Non-Slip Handle
- Rounded Corners Prevent Lines
View all: Ragni Plastering Trowels
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Angle | 90 ° |
| Blade Length (Imperial) | 5 " |
| Blade Length (Metric) | 125 mm |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Blade Width (Imperial) | 3 1/2 " |
| Blade Width (Metric) | 90 mm |
| Brand | Ragni |
| Internal/External Usage | External |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Corner Trowel |
| Trowel Type | Plastering |
| z1 - UK Manufacturer Name | Tools of the Trade Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Hazledine House, Saxon Business Park, Hanbury Road, Bromsgrove, Worcestershire, B60 4AD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@tools-trade.net |
| z4 - EU Manufacturer Name | NWS Germany Produktion |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Daimlerstrasse 21-23, 52531 Übach-Pallenberg, 42719 Solingen, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | export@nws-tools.de |