Quay Design Denebola Pendant Light Gold Leaf (552VG)
Delivery available to mainland GB only, (offshore and Northern Ireland is not available).
Ornate, intricate gold leaf design suspended from height adjustable chain. Class 1 (Earthed).
- IP20: For Indoor Use
- Decorative Design
- Adjustable Drop
- Steel Body
- Max. Wattage: 40W
View all: Quay Design Pendant Lights
Ornate, intricate gold leaf design suspended from height adjustable chain. Class 1 (Earthed).
- IP20: For Indoor Use
- Decorative Design
- Adjustable Drop
- Steel Body
- Max. Wattage: 40W
View all: Quay Design Pendant Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Steel Body |
| Brand | Quay Design |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Colour | Gold Leaf |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 3 x E14 Candle Light Bulbs Required |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Overall Drop | 1405 mm |
| Max. Wattage | 40 W |
| Min. Overall Drop | 505 mm |
| Model Name | Denebola |
| Model No | 99432 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Gold |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Type | Pendant Light |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 3 |
| z1 - UK Manufacturer Name | Poole Lighting Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 9 Cabot Lane, Creekmoor, Poole, Dorset, BH17 7BY |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customerservices@poolelighting.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Brilliant AG |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Brilliantstrasse 1, D-27442, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerservices@poolelighting.com |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode
Returns
Take your unwanted or faulty item(s) to your nearest Screwfix Store. If there is not a Screwfix Store near you, please call us on our freephone number 03330 112 112 to arrange a free collection.