Pilica Soft-Close Toilet Seat Moulded Wood Marble (547RT)
Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected).
Marble design, soft-close, adjustable toilet seat with bottom fixings. Made from moulded wood.
- Adjustable Seat Hinges
- Soft-Close Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Bottom Fix
- 105-195mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 425-475425-475 x 370mm
- 1 Year Guarantee
View all: Unbranded Toilet Seats
Marble design, soft-close, adjustable toilet seat with bottom fixings. Made from moulded wood.
- Adjustable Seat Hinges
- Soft-Close Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Bottom Fix
- 105-195mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 425-475425-475 x 370mm
- 1 Year Guarantee
View all: Unbranded Toilet Seats
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable Seat Hinges |
| Brand | Unbranded |
| Colour | Marble |
| Construction Material (Bathrooms) | Moulded Wood |
| Fixing Width Range | 105-195 mm |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Front to Fixing Range | 425-475 mm |
| Green star | Made from responsibly sourced materials |
| Green star Claim | This product's wood is certified by a third party. Information about the third party can be found on the product packaging. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Pilica |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Toilet Seat |
| Side to Side Width of Seat | 370 mm |
| Toilet Seat Close Type | Soft-Close |
| Toilet Seat Fixing Positions | Bottom Fix |
| Toilet Shape | Round |
| Total Product Weight | 3.4 kg |
| Width Banding | 370-374mm |