Philips G9 Capsule LED Light Bulb 220lm 1.9W 240V 2 Pack (171CJ)
Philips 1.9W LED capsule bulb provides an incandescent, warm white light, exceptionally long life and offers immediate, significant energy savings. Ideal as a replacement for traditional frosted 25W bulbs.
- Warm White
- Non-Dimmable
- 220lm
- Up to 15,000 Hours Life
- 2kWh/1000h Life
- 1 Year Guarantee
- For Everyday Use
View all: Philips Light Bulbs
Philips 1.9W LED capsule bulb provides an incandescent, warm white light, exceptionally long life and offers immediate, significant energy savings. Ideal as a replacement for traditional frosted 25W bulbs.
- Warm White
- Non-Dimmable
- 220lm
- Up to 15,000 Hours Life
- 2kWh/1000h Life
- 1 Year Guarantee
- For Everyday Use
View all: Philips Light Bulbs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Philips |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cap Fitting Type | G9 |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Warm White |
| Colour Temperature Value | 2700 K |
| Decorative Filaments | Non-Filament |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Energy Rating | E |
| Life Length | 15,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb Type | Capsule |
| Lm | 220 lm |
| Lm Band | 201-400 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | 929003790599 |
| Pack Size | 2 |
| Pieces in Pack/Case | 2 |
| Power Consumption | 1.9 W |
| Power Consumption (Band) | 0 - 3.9W |
| Power Factor Value | 0.5 |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Diameter | 1.4 cm |
| Product Length | 4.3 cm |
| Product Type | G9 LED Capsule Bulb |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| kWh Per 1000hr Life | 2 kWh/1000h |