OX Pro Drywall Hammer 14oz (0.4kg) (341HP)
Crowned, scored hammer with a head that reduces the chance of leaving impact marks on plasterboard. Cutaway and notched cutting blade for withdrawing nails and cutting laths. Non-slip grip handle provides comfort and ease of use with shock reduction.
- Solid-Forged Steel Head
- Single-Piece Ergonomic Soft-Grip Handle
- 36mm Checker Face
- Cutaway & Notched Cutting Blade
View all: OX Hammers
Crowned, scored hammer with a head that reduces the chance of leaving impact marks on plasterboard. Cutaway and notched cutting blade for withdrawing nails and cutting laths. Non-slip grip handle provides comfort and ease of use with shock reduction.
- Solid-Forged Steel Head
- Single-Piece Ergonomic Soft-Grip Handle
- 36mm Checker Face
- Cutaway & Notched Cutting Blade
View all: OX Hammers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | OX |
| Hammer & Axes Handle Type | Single-Piece |
| Hammer & Axes Product Type | Specialist |
| Head Weight (Band) | 0-14oz |
| Head Weight (Imperial) | 14 oz |
| Head Weight (Metric) | 0.4 kg |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Pro |
| Model No | OX-P082614 |
| Overall Length | 360 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Drywall Hammer |
| Strike Face Diameter | 36 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | OX TOOLS UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Osprey House, New Mill Road, Crayfields Business Park, BR5 3QJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | BR5 3QJ |
| z4 - EU Manufacturer Name | OX Tools NL |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | OX TOOLS NL, Oud Camp 22, 3155DL, Maasland, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales.nl@oxtools.com |