Norton Metal Cutting Disc 115mm (4 1/2") x 22.23mm (5767V)
Thin cutting disc ideal for cutting all metals including stainless steel. Reduced noise, less dust and minimal workpiece wastage.
- For Metal
- Aluminium Oxide Grit
- 1mm Blade Thickness
- Standard Bore
- Wheel
- Straight & Fast Cuts
- Long Life
- Reduces Down Time
View all: Norton Cutting Discs
Thin cutting disc ideal for cutting all metals including stainless steel. Reduced noise, less dust and minimal workpiece wastage.
- For Metal
- Aluminium Oxide Grit
- 1mm Blade Thickness
- Standard Bore
- Wheel
- Straight & Fast Cuts
- Long Life
- Reduces Down Time
View all: Norton Cutting Discs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 115 mm |
| Blade Diameter (Imperial) | 4 1/2 " |
| Blade Thickness | 1 mm |
| Brand | Norton |
| Disc Bore Size | 22.23 mm |
| Disc Fitting Type | Standard Bore |
| Grit Material | Aluminium Oxide |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. RPM | 13,300 rpm |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Cutting Disc |
| Standard | EN 12413. |
| Suitable Cutting Application | Metal |
| Suitable Sawing Material | Metal |