Nautilus Designs Wellington High Back Executive Chair Black (874PK)
Executive chair with generously proportioned backrest and stylish complementing arms. Fully reclining tilt mechanism with tension control allows adjustment for users bodyweight and is lockable in the upright position.
- Generously-Cushioned & Panelled Back
- Black Frame
- Self-Assembly
- Silver Detailed Black Nylon Base with Hooded Castors
- Generously-Cushioned & Panelled Seat
- Shark Fin-Style Hoop Arms
- Suitable for All Day Use (5-8 Hours)
- 1 Year Guarantee
View all: Nautilus Designs Office Chairs
Executive chair with generously proportioned backrest and stylish complementing arms. Fully reclining tilt mechanism with tension control allows adjustment for users bodyweight and is lockable in the upright position.
- Generously-Cushioned & Panelled Back
- Black Frame
- Self-Assembly
- Silver Detailed Black Nylon Base with Hooded Castors
- Generously-Cushioned & Panelled Seat
- Shark Fin-Style Hoop Arms
- Suitable for All Day Use (5-8 Hours)
- 1 Year Guarantee
View all: Nautilus Designs Office Chairs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Back Height | 720 mm |
| Back Width | 510 mm |
| Base/Legs Colour | Black/Silver Base |
| Brand | Nautilus Designs |
| Chair Arm Type | Shark Fin-Style Hoop Arms |
| Chair Back Adjustment | Fixed (Tilts with Seat) |
| Chair Back Size | High Back |
| Chair Back Type | Generously-Cushioned & Panelled Back |
| Chair Base Type | Silver Detailed Black Nylon Base with Hooded Castors |
| Chair Headrest Type | Integral Headrest |
| Chair Seat Adjustment | Height & Tilt |
| Chair Seat Type | Generously-Cushioned & Panelled Seat |
| Frame/Shell Colour | Black Frame |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Weight Capacity | 136 kg |
| Model Name | Wellington |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Primary Colour | Black |
| Primary Material | Leather |
| Product Type | Executive Chair |
| Seat Depth | 495 mm |
| Seat Height | 450-540 mm |
| Seat Width | 530 mm |
| Self-Assembly | Self-Assembly |
| Suitable Sitting Time | Suitable for All Day Use (5-8 Hours) |
| z1 - UK Manufacturer Name | Nautilus Designs Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Dudley Street, Bilston, West Midlands, WV14 0LA |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@nautilusdesigns.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Avocet Hardware Limited |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Coliemore House, Coliemore Road, Dalkey, Dublin, A96A8D5 |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@nautilusdesigns.co.uk |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode