Mottez Black Square Shock Absorbing Pads 12mm x 100mm x 100mm 4 Pack (818AP)
Durable, high-density polyethylene square foam pads in a non-reflective finish. Features 2mm of rubber to allow for optimum shock absorption. Versatile use and easy to install. Pack of 4.
- Polyethylene
- Non-Reflective Finish
- Black
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Durable
- Versatile Use
- Easy Installation
View all: Mottez Traffic Management
Durable, high-density polyethylene square foam pads in a non-reflective finish. Features 2mm of rubber to allow for optimum shock absorption. Versatile use and easy to install. Pack of 4.
- Polyethylene
- Non-Reflective Finish
- Black
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Durable
- Versatile Use
- Easy Installation
View all: Mottez Traffic Management
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Mottez |
| Colour | Black |
| Construction Material (Safety) | Polyethylene |
| Fixings Supplied | Fixings Not Required |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Pack Size | 4 |
| Pieces in Pack/Case | 4 |
| Product Depth | 100 mm |
| Product Height | 100 mm |
| Product Type | Square Shock Absorbing Pads |
| Product Width | 12 mm |
| Total Product Weight | 0.12 kg |