Milwaukee M18POALC-0 18V Li-Ion RedLithium Cordless Area Light - Bare (910XH)
Provides TrueView high definition light output delivering consistent beam, optimised colour temperature and true representation of colours and detail. Compatible with Packout modular storage system making it easier to transport. Built in charger function for quick and convenient charging of any M18 battery or electric devices via the 2.1 AMP USB output port and 240V connection.
- IP54
- 3000lm
- Impact-Resistant
- Up to 12 Hours Life
- Tilts & Swivels
- Low Battery Indicator
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Milwaukee Work Lights
- IP54
- 3000lm
- Impact-Resistant
- Up to 12 Hours Life
- Tilts & Swivels
- Low Battery Indicator
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Site Lights |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | RedLithium |
| Brand | Milwaukee |
| Bulbs Supplied/Required | Supplied |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | Sharing a battery between tools can make better use of resources. |
| IP Rating | IP54 |
| LED (Yes No) | Yes |
| Life Length | 12 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | 53 x Integrated LED Chip |
| Lm | 3000 lm |
| Lm Band | 1501-3000 |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Model No | M18POALC-0 |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Type | Battery-Powered |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Depth | 429 mm |
| Product Height | 221 mm |
| Product Type | Area Light |
| Product Width | 249 mm |