Milwaukee M18ONEF2VC34M-0 FUEL M Class 18V Li-Ion 34Ltr Dual Battery Dust Extractor With Vaclink - Bare (195EN)
Milwaukee M18 FUEL M Class 18V dual battery dust extractor with 34Ltr drum provides powerful, efficient dust management for demanding construction, workshop, and renovation job sites, effectively handling dust from materials like MDF, plaster, cement, and concrete. M-Class filtration captures 99.9% of harmful dust using dual HEPA H13 filters and a cleaning system. Offers wet and dry capability and automatic shut-off to protect filters. Features Vaclink wireless activation via compatible tools or remote, and DEK 26 connection for efficient dust extraction directly from power tools. Includes Packout-compatible top, large rear wheels, and lockable front wheels to ensure easy transport. An anti-static 3m crush and twist resistant hose offers extended durability. Combines Milwaukee FUEL system, Powerstate brushless motor, RedLithium battery technology and Redlink Plus electronic intelligence to deliver outstanding power, run time and durability. Flexible battery system works with all Milwaukee M18 batteries. Battery and charger sold separately.
- Suitable for M Class Dust
- HEPA Filter
- 99.9%
- 28Ltr Dry Capacity
- 17Ltr Wet Capacity
- 28L Dry & 17L Wet Capacity
- Packout Compatible & Easy Transport
- Flow Alarm Alerts & Prevents Blockages
- Vaclink Wireless Activation & DEK 26 Connection
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Milwaukee Dust Extractors
Milwaukee M18 FUEL M Class 18V dual battery dust extractor with 34Ltr drum provides powerful, efficient dust management for demanding construction, workshop, and renovation job sites, effectively handling dust from materials like MDF, plaster, cement, and concrete. M-Class filtration captures 99.9% of harmful dust using dual HEPA H13 filters and a cleaning system. Offers wet and dry capability and automatic shut-off to protect filters. Features Vaclink wireless activation via compatible tools or remote, and DEK 26 connection for efficient dust extraction directly from power tools. Includes Packout-compatible top, large rear wheels, and lockable front wheels to ensure easy transport. An anti-static 3m crush and twist resistant hose offers extended durability. Combines Milwaukee FUEL system, Powerstate brushless motor, RedLithium battery technology and Redlink Plus electronic intelligence to deliver outstanding power, run time and durability. Flexible battery system works with all Milwaukee M18 batteries. Battery and charger sold separately.
- Suitable for M Class Dust
- HEPA Filter
- 99.9%
- 28Ltr Dry Capacity
- 17Ltr Wet Capacity
- 28L Dry & 17L Wet Capacity
- Packout Compatible & Easy Transport
- Flow Alarm Alerts & Prevents Blockages
- Vaclink Wireless Activation & DEK 26 Connection
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Milwaukee Dust Extractors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Air Flow Capacity | 2550 Ltr/sec |
| Bare Unit Product Type | Vacuum Cleaner |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | None |
| Brand | Milwaukee |
| Castor/Wheel Type | 2 Fixed & 2 Swivel Castors |
| Dry Capacity without Bag | 28 Ltr |
| Extraction Rate | 2550 Ltr/min |
| Hose Length | 3 m |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Max Dust Class | M Class |
| Model Name/No | M18ONEF2VC34M-0 FUEL |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Overall Drum Capacity | 34 Ltr |
| Overload Protection | Current & Thermal Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Depth | 703 mm |
| Product Height | 622 mm |
| Product Type | Dual Battery Dust Extractor With Vaclink |
| Product Width | 786 mm |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Sound Pressure Level | 90 dB |
| Suitable Dust Class | Suitable for M Class Dust |
| Tool Weight without Battery | 18 kg |
| Wet Capacity | 17 Ltr |
| Wet or Dry Use | Wet & Dry Use |