Milwaukee M18FRBCO32-0X FUEL 18V Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Rebar Cutter With ONE-KEY - Bare
Milwaukee
Milwaukee M18FRBCO32-0X FUEL 18V Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Rebar Cutter With ONE-KEY - Bare (514EN)
Milwaukee M18 FUEL 18V Li-Ion RedLithium cordless rebar cutter provides powerful and precise cutting for construction and fabrication tasks. Ideal for steel fixers and general builders, it enhances productivity, delivering fast, clean cuts in up to 32mm rebar or threaded rod, with flush cuts up to 3mm to the surface. Cold and low spark cuts enhance safety, while tool-free blade and guard access ensures quick blade changes. Rapidstop technology offers rapid disc braking for user protection, and cut-stop technology automatically shuts off the tool after a cut. Includes LED light to illuminate the work area for better visibility, and sparks collection bag. Also features ONE-KEY tool tracking and security, offering cloud-based management and also remote locking functionality. Supplied with Dynacase. Flexible battery system works with all Milwaukee M18 batteries. Battery and charger available separately.
  • Cuts Metal
  • Paddle Switch
  • Current & Thermal Overload Protection
  • Tool-Free Blade Change
  • LED Indicator
  • Brushless Motor
  • 3-Position Anti‑Vibration Side Handle
  • RAPIDSTOP Fast Disc Brake
  • ONE-KEY Tool Tracking & Inventory Management
  • Does Not Include Battery or Charger
More Info
View all: Milwaukee Bare Units
Collect in High Holborn | Change store
Fulfilment options
  • Cuts Metal
  • Paddle Switch
  • Tool-Free Blade Change
  • LED Indicator
  • Brushless Motor
  • RAPIDSTOP Fast Disc Brake
More Info
View all: Milwaukee Bare Units
You may also like:
Specification
Bare Unit Product TypeMetal Cutters
BrushlessBrushless
Carry Case/Bag IncludedYes
Curve Radius0 mm
LED IndicatorLED Indicator
Manufacturer Guarantee3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
Max. Cut in Aluminium32 mm
Model NoM18FRBCO32-0X FUEL
No Load Speed2000 rpm
No. of Batteries Per PackNone
Overload ProtectionCurrent & Thermal Overload Protection
Power SupplyCordless
Power Voltage Supply18 V
Product Height172 mm
Product Length473 mm