Milwaukee M18FR12KIT-0P FUEL 18V Li-Ion RedLithium 8mm, 12mm, 1/4" & 1/2" Brushless Cordless Router with Fixed & Plunge Base - Bare
Milwaukee
Milwaukee M18FR12KIT-0P FUEL 18V Li-Ion RedLithium 8mm, 12mm, 1/4" & 1/2" Brushless Cordless Router with Fixed & Plunge Base - Bare (398KN)
This product is supplied without battery and charger.
Powerful compact router equipped with a micro-adjust dial and macro-adjust button delivering power comparable to a corded 1.25 horsepower trim router. Powered by a Powerstate brushless motor and Redlink Plus electronics with a fast accurate depth adjustment to deliver clean, accurate cuts in a variety of materials and applications. Variable speed from 10,000 - 31,000rpm. Supplied with a plunge base for increased plunge stroke of 63.5mm. Includes Packout Box for storage.
  • 6-Speed
  • Without Fence
  • Dust Bag & Extraction Facility
  • Spindle Lock
  • Depth Adjustment
  • Soft Start
  • Speed Control Dial
  • Supplied With Fixed & Plunge Bases
  • Brushless Motor
  • Does Not Include Battery or Charger
More Info
View all: Milwaukee Routers
Collect in London Victoria | Change store
Fulfilment options
  • 6-Speed
  • Without Fence
  • Spindle Lock
  • Depth Adjustment
  • Soft Start
  • Speed Control Dial
  • Brushless Motor
More Info
View all: Milwaukee Routers
You may also like:
Specification
Bare Unit Product TypeRouters
BrushlessBrushless
Carry Case/Bag IncludedYes
Collet Size8mm, 12mm, 1/4" & 1/2"
Green starExtending product lifecycles
Manufacturer Guarantee1 Year Guarantee
Max. Collet Size12 mm
Max. Plunge Stroke50 mm
Model NoM18FR12KIT-0P FUEL
No Load Speed8000-25,000 opm
Power SupplyCordless
Power Voltage Supply18 V
Product TypeRouter with Fixed & Plunge Base
Switch TypeSliding Switch
Tool Weight without Battery3.7 kg
Product Contents
Compact router, Packout box, 4 x collets (1/4", 1/2", 8 and 12mm), side fence, sub base, wrench, dust extraction pipe and plunge base.