Milwaukee M18FNCS18GS-0X 9.5mm 18V Li-Ion RedLithium Brushless Second Fix Cordless Nail Gun - Bare
Milwaukee
Milwaukee M18FNCS18GS-0X 9.5mm 18V Li-Ion RedLithium Brushless Second Fix Cordless Nail Gun - Bare (612XH)
This product is supplied without battery and charger.
  • Fires 18ga 6.35mm Straight Staples
  • Fires up to 180 per min
  • Bump & Sequential Trigger Action
  • Tool-Free Depth Adjustment
  • Closed-View Magazine
  • 1200 Nails Per Charge
  • Accepts Narrow Crown Staplers 9.5-38mm
  • Does Not Include Battery or Charger
More Info
View all: Milwaukee Bare Units
Collect in High Holborn | Change store
Fulfilment options
  • Fires up to 180 per min
  • Tool-Free Depth Adjustment
  • Closed-View Magazine
  • 1200 Nails Per Charge
More Info
View all: Milwaukee Bare Units
You may also like:
Specification
Bare Unit Product TypeNail Guns
Battery ChemistryLi-Ion
Battery TechnologyRedLithium
Brad/Nail Capacity108
Brad/Nail StorageStaples
BrandMilwaukee
BrushlessBrushless
Carry Case/Bag IncludedYes
Collated AngleStraight
ConditionBrand New
Condition DescriptionUnused & in original factory/manufacturer condition.
Firing Rate180 per min
Fixings Gauge18 ga
Green starExtending product lifecycles
Magazine Load TypeBottom-Loading Magazine
Manual or PoweredPowered
Manufacturer Guarantee3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
Max. Fastener Size9.5 mm
Model NoM18FNCS18GS-0X
Nailer Product TypeSecond Fix
No. of Batteries Per PackNone
Pack Size1
Pieces in Pack/Case1
Power SupplyCordless
Power Voltage Supply18 V