Milwaukee M18FMS305 ONE-KEY FUEL 305mm 18V Li-Ion RedLithium High Output Brushless Cordless Double-Bevel Sliding Mitre Saw - Bare
Milwaukee
Milwaukee M18FMS305 ONE-KEY FUEL 305mm 18V Li-Ion RedLithium High Output Brushless Cordless Double-Bevel Sliding Mitre Saw - Bare (449XH)
This product is supplied without battery and charger.
  • Max. Cross Cut: 97 x 343mm
  • 52-Tooth Blade Included
  • Trench Cutting Facility
  • Stainless Steel Base
  • Hard Start
  • Dust Ejection Facility
  • Vertical Vice
  • Spindle Lock
  • Electronic Brake
  • Does Not Include Battery or Charger
More Info
View all: Milwaukee Mitre Saws
Collect in Canning Town | Change store
Fulfilment options
  • Max. Cross Cut: 97 x 343mm
  • 52-Tooth Blade Included
  • Trench Cutting Facility
  • Stainless Steel Base
  • Hard Start
  • Dust Ejection Facility
  • Vertical Vice
  • Spindle Lock
  • Electronic Brake
More Info
View all: Milwaukee Mitre Saws
You may also like:
Specification
Bare Unit Product TypeMitre Saws
Battery ChemistryLi-Ion
Battery TechnologyRedLithium High Output
Blade DescriptionBlade Included
Blade Diameter305 mm
BrandMilwaukee
BrushlessBrushless
Carry Case/Bag IncludedNo
Disc Bore Size30 mm
Green starExtending product lifecycles
Manual or PoweredPowered
Manufacturer Guarantee3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
Max. Bevel Angles (L/R)48° - 0° - 48°
Max. Cross Cut97 x 343 mm
Max. Mitre Angles (L/R)52° - 0° - 60°
Mitre Saw Bevel SlideSliding
Mitre Stop Angles0-60 °
Model NoM18FMS305 ONE-KEY FUEL
No Load Speed3600 rpm
No. of Batteries Per PackNone
No. of BevelsDouble-Bevel
Number of Teeth52
Power SupplyCordless
Power Voltage Supply18 V