Milwaukee M18FCOS230-0 230mm 18V Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Cut Off Saw - Bare
Milwaukee
Milwaukee M18FCOS230-0 230mm 18V Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Cut Off Saw - Bare (323XH)
This product is supplied without battery and charger.
  • Max. Cut: 85mm
  • Blade Included
  • M14 Spindle Thread
  • Electronic Brake
  • Trigger Switch
  • Vibration Level: 1.81m/s²
  • Black Nylon Guard
  • Rubber Overmould Grip
  • Without Carrying Facility
  • Does Not Include Battery or Charger
More Info
View all: Milwaukee Bare Units
Collect in High Holborn | Change store
Fulfilment options
  • Max. Cut: 85mm
  • Blade Included
  • M14 Spindle Thread
  • Electronic Brake
  • Trigger Switch
  • Vibration Level: 1.81m/s²
  • Black Nylon Guard
  • Rubber Overmould Grip
  • Without Carrying Facility
More Info
View all: Milwaukee Bare Units
You may also like:
Specification
Bare Unit Product TypeCircular Saws
Battery ChemistryLi-Ion
Battery TechnologyRedLithium
Blade DescriptionBlade Included
Blade Diameter230 mm
BrandMilwaukee
BrushlessBrushless
Carry Case/Bag IncludedNo
Cutting Depth Capacity85 mm
Disc Bore Size22.2 mm
Disc Fitting TypeM14 Spindle Thread
Green starExtending product lifecycles
Green star ClaimSharing a battery between tools can make better use of resources.
Manual or PoweredPowered
Manufacturer Guarantee3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
Model NoM18FCOS230-0
No Load Speed6600 rpm
No. of Batteries Per PackNone
Pack Size1
Pieces in Pack/Case1
Power SupplyCordless
Power Voltage Supply18 V