Milwaukee M18BBPFP2-301 18V Li-Ion RedLithium Cordless Switch Tank Base - Bare (909EH)
The Milwaukee M18 Switch Tank cordless base provides a powerful and efficient solution for professional spraying tasks, compatible with various M18™ batteries. An interchangeable tank system isolates the pump, hose, and wand, significantly reducing wear and preventing cross-chemical contamination. Ideal for agricultural use, pest control, or industrial cleaning. Delivering up to 140 PSI with 5 x adjustable flow rates, this unit eliminates the need for manual pumping. A comfortable double strap harness supports the 4.2 kg tool weight, offering sustained use on job sites.
- Max. Spray Pressure: 1.4-4.1bar
- Double Strap Harness
- Non-Replaceable Carbon Brushes
- Interchangeable Tank System
- Up to 140 PSI
- 5 x Adjustable Flow Rates
View all: Milwaukee Pressure Sprayers
The Milwaukee M18 Switch Tank cordless base provides a powerful and efficient solution for professional spraying tasks, compatible with various M18™ batteries. An interchangeable tank system isolates the pump, hose, and wand, significantly reducing wear and preventing cross-chemical contamination. Ideal for agricultural use, pest control, or industrial cleaning. Delivering up to 140 PSI with 5 x adjustable flow rates, this unit eliminates the need for manual pumping. A comfortable double strap harness supports the 4.2 kg tool weight, offering sustained use on job sites.
- Max. Spray Pressure: 1.4-4.1bar
- Double Strap Harness
- Non-Replaceable Carbon Brushes
- Interchangeable Tank System
- Up to 140 PSI
- 5 x Adjustable Flow Rates
View all: Milwaukee Pressure Sprayers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Backpack Pumps |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | RedLithium |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushed |
| Compatibility | M18 SWITCH TANK |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Max. Flow Rate | 0-4.3 Ltr/min |
| Max. Spray Pressure | 1.4-4.1 bar |
| Model No | M18BBPFP2-301 |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Switch Tank Base |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Tool Weight without Battery | 4.2 kg |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | Techtronic Industries (UK) Ltd Parkway Marlow, SL7 1YL UK |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Techtronic Industries GmbH Max-Eyth-Str. 10 71364 Winnenden Germany |