Milwaukee M18 CHD-402C FUEL 3.5kg 18V 2 x 4.0Ah Li-Ion RedLithium Brushless Cordless SDS Plus Drill (215HY)
High performance 4-mode D-handle SDS Plus hammer drill incorporating a Powerstate brushless motor for more power and longer motor life. RedLink Plus intelligence system delivers advanced digital overload protection and enhances performance under load. In-line ergonomics provide extended reach for overhead and downward drilling applications. RedLithium-Ion battery pack with fade-free performance to deliver more run time and work over pack life. Flexible battery system means the M18 batteries work with all M18 tools in the range. Supplied with blow-moulded case.
- 2 x 4.0Ah Li-Ion Batteries
- 80min Charge Time
- Drill, Hammer Drill, Chisel & Variolock
- Max. Impact Energy: 2.3J
- Low Vibration
- Electronic Clutch
- All-Metal Gearbox
- Electronic Brake
- Trigger Switch
- Single-Speed & Reverse
View all: Milwaukee SDS Drills
High performance 4-mode D-handle SDS Plus hammer drill incorporating a Powerstate brushless motor for more power and longer motor life. RedLink Plus intelligence system delivers advanced digital overload protection and enhances performance under load. In-line ergonomics provide extended reach for overhead and downward drilling applications. RedLithium-Ion battery pack with fade-free performance to deliver more run time and work over pack life. Flexible battery system means the M18 batteries work with all M18 tools in the range. Supplied with blow-moulded case.
- 2 x 4.0Ah Li-Ion Batteries
- 80min Charge Time
- Drill, Hammer Drill, Chisel & Variolock
- Max. Impact Energy: 2.3J
- Low Vibration
- Electronic Clutch
- All-Metal Gearbox
- Electronic Brake
- Trigger Switch
- Single-Speed & Reverse
View all: Milwaukee SDS Drills
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 4.0 Ah |
| Battery Technology | RedLithium |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushless |
| Capacity Masonry | 26 mm |
| Capacity Steel | 13 mm |
| Capacity Wood | 30 mm |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 80 min |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Demolition Hammer Impact Energy | 2.3 J |
| Drill Handle Type | Soft-Grip D-Handle |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Impact Rate | 4400 bpm |
| Low Battery Indicator | Without Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Model No | M18 CHD-402C FUEL |
| No Load Speed | 0-1500 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| No. of SDS Drill Functions | 4-Function |
| Overload Protection | Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 415 mm |
| Product Type | SDS Plus Drill |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| SDS Drill Product Type | SDS Plus |
| Switch Type | Trigger Switch |
| Tool Weight with Battery | 3.5 kg |
| Vibration Level | 12.2 m/s² |
| Vibration System | Low Vibration |
Product Contents
M18CHD-0 FUEL, M18B4 (2), M12-18C charger and blow-moulded case.