Milwaukee M18 BLSAG115XPD-402X 18V 2 x 4Ah Li-Ion RedLithium 4½" Brushless Cordless Angle Grinder
Milwaukee
Milwaukee M18 BLSAG115XPD-402X 18V 2 x 4Ah Li-Ion RedLithium 4½" Brushless Cordless Angle Grinder (721KN)
Cordless grinder delivering performance comparable to a 800W corded grinder. Compact and lightweight featuring safety clutch to protect from kickback injuries. Non-lockable safety paddle switch with line-lock-out function to prevent automatic start-up. Slim design handle and integrated Fixtec system for tool-free wheel change. Features 115mm keyless guard with cutting guard clip for fast keyless adjustment. Brushless motor, RedLithium battery pack and Redlink Plus electronic intelligence delivers excellent power, run time and durability. Compatible with all Milwaukee M18 batteries.
  • 2 x 4Ah Li-Ion Batteries
  • 80min Charge Time
  • Adjustable Guard
  • 2-Position Side Handle
  • All-Metal Gearbox
  • M14 Spindle Thread
  • Air-Cooled Motor
  • Paddle Switch
  • Brushless Motor
  • Dust-Sealed Bearings
More Info
View all: Milwaukee Angle Grinders
Collect in High Holborn | Change store
Fulfilment options
  • 2 x 4Ah Li-Ion Batteries
  • 80min Charge Time
  • Adjustable Guard
  • 2-Position Side Handle
  • All-Metal Gearbox
  • M14 Spindle Thread
  • Air-Cooled Motor
  • Paddle Switch
  • Brushless Motor
  • Dust-Sealed Bearings
More Info
You may also like:
Specification
Adjustable GuardAdjustable Guard
Battery ChemistryLi-Ion
Battery Power4 Ah
Battery TechnologyRedLithium
Blade Diameter115 mm
Blade Diameter (Imperial)4½ "
BrandMilwaukee
BrushlessBrushless
Carry Case/Bag IncludedYes
Charge Time80 min
ConditionBrand New
Condition DescriptionUnused & in original factory/manufacturer condition.
Disc Bore Size22.2 mm
Disc Fitting TypeM14 Spindle Thread
Green starExtending product lifecycles
Low Battery IndicatorWithout Battery Indicator
Manufacturer Guarantee1 Year Guarantee
Model NoM18 BLSAG115XPD-402X
No Load Speed11,000 rpm
No. of Batteries Per Pack2
Pack Size1
Pieces in Pack/Case1
Power SupplyCordless
Power Voltage Supply18 V
Product Length312 mm