Milwaukee M12PAL-0 12V Li-Ion RedLithium High Output Cordless Pivot Area Light - Bare (929XH)
This product is supplied without battery and charger.
Provides TrueView high definition light output which delivers consistent beam, optimised colour temperature and true representation of colours and detail. Powerful magnets as well as a rotating light head design with 110° rotation in each direction to provide multiple beam options. Flexible battery system. Works with Milwaukee M12 batteries.
- IP54
- 700lm
- Impact-Resistant
- Up to 24 Hours Life
- Swivel Head
- Low Battery Indicator
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Milwaukee Bare Units
Provides TrueView high definition light output which delivers consistent beam, optimised colour temperature and true representation of colours and detail. Powerful magnets as well as a rotating light head design with 110° rotation in each direction to provide multiple beam options. Flexible battery system. Works with Milwaukee M12 batteries.
- IP54
- 700lm
- Impact-Resistant
- Up to 24 Hours Life
- Swivel Head
- Low Battery Indicator
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Milwaukee Bare Units
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Torches |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | RedLithium High Output |
| Brand | Milwaukee |
| Bulbs Supplied/Required | Supplied |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | Sharing a battery between tools can make better use of resources. |
| IP Rating | IP54 |
| LED (Yes No) | Yes |
| Life Length | 24 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | 16 x Integrated LED Chip |
| Lm | 700 lm |
| Lm Band | 601-800 |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Model No | M12PAL-0 |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Type | Battery-Powered |
| Power Voltage Supply | 12 V |
| Product Depth | 91 mm |
| Product Height | 134 mm |
| Product Type | Pivot Area Light |
| Product Width | 64 mm |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Resistant Type | Impact-Resistant |
| Supplied/Required No. Bulbs | 16 |
| Tool Weight without Battery | 0.33 kg |
| With USB Ports | Without USB |
| z1 - UK Manufacturer Name | Techtronic Industries (UK) Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Parkway, Marlow International, Marlow, Buckinghamshire, SL71YL |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | Techtronic Industries (UK) Ltd, Parkway, Marlow International, Marlow, SL7 1YL, UK |
| z4 - EU Manufacturer Name | Techtronic Industries GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Max-Eyth-Str. 22, Winnenden, Stuttgart, 71376, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Techtronic Industries GmbH, Max-Eyth-Str. 10, 71364, Winnenden, Germany |