Milwaukee M12FDDXKIT-202X 12V 2 x 2.0Ah Li-Ion RedLithium Brushless Cordless 4 in 1 Drill Driver
Milwaukee
Milwaukee M12FDDXKIT-202X 12V 2 x 2.0Ah Li-Ion RedLithium Brushless Cordless 4 in 1 Drill Driver (969XH)
  • 2 x 2.0Ah Li-Ion Batteries
  • 30min Charge Time
  • Offset 1/4" Hex Tool Holder
  • 90° 1/4" Hex Tool Holder
  • 10mm Keyless Chuck
  • 2-Speed & Reverse
  • 16 Torque Settings + Drill
  • All-Metal Gearbox
  • Electronic Brake
  • Rubber Overmould Grip
More Info
View all: Milwaukee Drill Drivers
Collect in High Holborn | Change store
Fulfilment options
  • 2 x 2.0Ah Li-Ion Batteries
  • 30min Charge Time
  • Offset 1/4" Hex Tool Holder
  • 90° 1/4" Hex Tool Holder
  • 10mm Keyless Chuck
  • 2-Speed & Reverse
  • 16 Torque Settings + Drill
  • All-Metal Gearbox
  • Electronic Brake
  • Rubber Overmould Grip
More Info
You may also like:
Specification
Battery ChemistryLi-Ion
Battery Power2.0 Ah
Battery TechnologyRedLithium
BrandMilwaukee
BrushlessBrushless
Capacity Steel10 mm
Capacity Wood28 mm
Carry Case/Bag IncludedYes
Charge Time30 min
ConditionBrand New
Condition DescriptionUnused & in original factory/manufacturer condition.
Drill Handle TypeRubber Overmould Grip
Green starExtending product lifecycles
Low Battery IndicatorLow Battery Indicator
Manual or PoweredPowered
Manufacturer Guarantee3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
Max Torque34 Nm
Model NoM12FDDXKIT-202X
No. Torque Setting16
No. of Batteries Per Pack2
Pack Size1
Pieces in Pack/Case1
Power SupplyCordless
Power Voltage Supply12 V
Product Length130 mm
Product Type4 in 1 Drill Driver