Milwaukee M12FCOT-622X 76mm 12V 2 x 2.0 / 6.0Ah Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Cut Off Tool
Milwaukee
Milwaukee M12FCOT-622X 76mm 12V 2 x 2.0 / 6.0Ah Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Cut Off Tool (887XH)
  • 1 x 2.0Ah & 1 x 6.0Ah Li-Ion Batteries
  • Max. Cut: 16.3mm
  • 3 x Assorted Blades
  • M14 Spindle Thread
  • Electronic Brake
  • Trigger Switch
  • Vibration Level: 2.9m/s²
  • Black Nylon Guard
  • Rubber Overmould Grip
  • Dynacase
More Info
View all: Milwaukee Circular Saws
Collect in Dumfries | Change store
Fulfilment options
  • Max. Cut: 16.3mm
  • 3 x Assorted Blades
  • M14 Spindle Thread
  • Electronic Brake
  • Trigger Switch
  • Vibration Level: 2.9m/s²
  • Black Nylon Guard
  • Rubber Overmould Grip
  • Dynacase
More Info
Battery ChemistryLi-Ion
Battery Power2.0 / 6.0 Ah
Battery TechnologyRedLithium
Blade Description3 x Assorted Blades
Blade Diameter76 mm
BrandMilwaukee
BrushlessBrushless
Carry Case/Bag IncludedYes
Charge Time60 min
ConditionBrand New
Condition DescriptionUnused & in original factory/manufacturer condition.
Cutting Depth Capacity16.3 mm
Disc Bore Size10 mm
Disc Fitting TypeM14 Spindle Thread
Green starExtending product lifecycles
Low Battery IndicatorLow Battery Indicator
Manual or PoweredPowered
Manufacturer Guarantee3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
Model NoM12FCOT-622X
No Load Speed20000 rpm
No. of Batteries Per Pack2
Pack Size1
Pieces in Pack/Case1
Power SupplyCordless
Power Voltage Supply12 V