Milwaukee M12FBFL13-402B FUEL 0.51" 12V 2 x 4.0Ah Li-Ion RedLithium Brushless Cordless 13mm Band File
Milwaukee
Milwaukee M12FBFL13-402B FUEL 0.51" 12V 2 x 4.0Ah Li-Ion RedLithium Brushless Cordless 13mm Band File (346GE)
12V band file with 13mm belt width. 2 speed modes, and variable speed trigger, provide maximum control from taking down welds to precise work with inox, aluminium and wood. Reverse mode allows the user to choose the belt orientation to manage the direction of sparks/chips. Lightweight, 1-hand design allows working overhead and in tight areas, whilst 360° tool-free head adjustment enables the best handling for each working environment and compact storage. Also features dual-action safety trigger with lock-on function for longer working periods, tool-free belt change and LED lights for better visibility. Milwaukee’s Powerstate brushless motor, RedLithium battery pack and Redlink Plus electronic intelligence delivers outstanding power, run time and durability. Flexible battery system: works with all Milwaukee M12 batteries.
  • 2 x 4.0Ah Li-Ion Batteries
  • 80min Charge Time
  • 2-Speed & Reverse
  • Without Dust Extraction Facility
  • Adjustable Belt Tracking
  • Rubber Overmould Grip
  • Variable Speed
  • Trigger Switch
  • Brushless Motor
More Info
View all: Milwaukee Belt Sanders
Collect in London Victoria | Change store
Fulfilment options
  • 2 x 4.0Ah Li-Ion Batteries
  • 80min Charge Time
  • 2-Speed & Reverse
  • Adjustable Belt Tracking
  • Rubber Overmould Grip
  • Variable Speed
  • Trigger Switch
  • Brushless Motor
More Info
You may also like:
Specification
Battery ChemistryLi-Ion
Battery Power4.0 Ah
Battery TechnologyRedLithium
Belt Length457 mm
Belt Width (Metric)13 mm
BrandMilwaukee
BrushlessBrushless
Carry Case/Bag IncludedYes
Charge Time80 min
Green starExtending product lifecycles
Handle TypeRubber Overmould Grip
Manual or PoweredPowered
Manufacturer Guarantee1 Year Guarantee
Model NoM12FBFL13-402B FUEL
No Load Speed0-14,500 rpm
No. of Batteries Per Pack2
Pack Size1
Pieces in Pack/Case1
Power SupplyCordless
Power Voltage Supply12 V
Product Length395 mm
Product Type13mm Band File
Sanding Surface Length457 mm
Sanding Surface Width13 mm