Milwaukee M12 FRAIWF12-0 FUEL 12V Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Right Angle Impact Wrench - Bare
Milwaukee
Milwaukee M12 FRAIWF12-0 FUEL 12V Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Right Angle Impact Wrench - Bare (907GE)
This product is supplied without battery and charger.
Right angle impact wrench with friction ring. Delivers up to 270Nm fastening torque and 300Nm nut-busting torque. 4-Mode Drive Control includes Auto Shut-Off Mode and Bolt Removal Mode, which prevents over-tightening and provides more control after bolt breakaway. Features long body profile allows for access in hard-to-reach spaces, 71mm head with anvil profile design for greater access in tight spaces, and bright LED workspace illumination. 1/2" anvil with friction ring for quick and easy socket changes. Premium rubber overmould withstands corrosive materials and increases comfort during use. Milwaukee’s Powerstate brushless motor, RedLithium battery pack and Redlink Plus electronic intelligence delivers outstanding power, run time and durability.
  • Max. Torque: 270Nm
  • 1/2" Square Drive
  • 4-Speed & Reverse
  • ABS Gearbox
  • Brake
  • Rubber Overmould Grip
  • LED Work Light
  • Brushless Motor
  • Does Not Include Battery or Charger
More Info
View all: Milwaukee Impact Wrenches
Check stock in your local store
Fulfilment options
  • Max. Torque: 270Nm
  • 1/2" Square Drive
  • 4-Speed & Reverse
  • ABS Gearbox
  • Brake
  • Rubber Overmould Grip
  • LED Work Light
  • Brushless Motor
More Info
You may also like:
Specification
Bare Unit Product TypeImpact Wrenches
Battery ChemistryLi-Ion
Battery TechnologyRedLithium
Bolt CapacityM16
BrandMilwaukee
BrushlessBrushless
Carry Case/Bag IncludedNo
Chuck Capacity1/2"
Chuck TypeSquare Drive
ConditionBrand New
Condition DescriptionUnused & in original factory/manufacturer condition.
Drill Handle TypeRubber Overmould Grip
Green starExtending product lifecycles
Impact Rate0-3600 bpm
Manufacturer Guarantee1 Year Guarantee
Max Torque270 Nm
Model NoM12 FRAIWF12-0 FUEL
No Load Speed0-3000 rpm
No. of Batteries Per PackNone
Pack Size1
Pieces in Pack/Case1
Power SupplyCordless
Power Voltage Supply12 V
Product Length338 mm