Milwaukee 48005202 Metal Sawzall Blade 230mm (393HH)
Set of stainless steel cutting Sawzall blades. Carbide teeth for a longer life with thick metals. Up to 50 x more life compared to bi-metal blades. Ideal for cutting cast iron and thick-walled stainless steel. 25mm blade height for improved stability and minimum vibration. Robust blade body for precise straight cuts.
- Cuts Non-Ferrous Metals & Steel
- Universal Fitting
- Variable Tooth Pitch
- Carbide Teeth
View all: Milwaukee Reciprocating Saw Blades
Set of stainless steel cutting Sawzall blades. Carbide teeth for a longer life with thick metals. Up to 50 x more life compared to bi-metal blades. Ideal for cutting cast iron and thick-walled stainless steel. 25mm blade height for improved stability and minimum vibration. Robust blade body for precise straight cuts.
- Cuts Non-Ferrous Metals & Steel
- Universal Fitting
- Variable Tooth Pitch
- Carbide Teeth
View all: Milwaukee Reciprocating Saw Blades
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Fitting Type | Universal Fitting |
| Blade Length (Metric) | 230 mm |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Blade Thickness | 5 mm |
| Brand | Milwaukee |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Cutting Thickness | 175 mm |
| Model No | 48005202 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Sawzall Blade |
| Suitable Cutting Application | Metal |
| Suitable Sawing Material | Non-Ferrous Metals & Steel |
| Teeth Per Inch (TPI) | 7 tpi |