Metal Metal Cutting Disc 355mm (14") x 25.4mm (7676V)
Good quality, long lasting disc for fast and aggressive cutting action.
- For Metal
- Aluminium Oxide Grit
- 3.5mm Blade Thickness
- Standard Bore
- Wheel
- Offers Smooth & Chip-Free Fast & Clean Cuts
View all: Unbranded Cutting Discs
Good quality, long lasting disc for fast and aggressive cutting action.
- For Metal
- Aluminium Oxide Grit
- 3.5mm Blade Thickness
- Standard Bore
- Wheel
- Offers Smooth & Chip-Free Fast & Clean Cuts
View all: Unbranded Cutting Discs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 355 mm |
| Blade Diameter (Imperial) | 14 " |
| Blade Thickness | 3.5 mm |
| Brand | Unbranded |
| Disc Bore Size | 25.4 mm |
| Disc Fitting Type | Standard Bore |
| Grit Material | Aluminium Oxide |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. RPM | 4400 rpm |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Metal Cutting Disc |
| Standard | EN 12413. |
| Suitable Cutting Application | Metal |
| Suitable Sawing Material | Metal |