Mercia Staffordshire 6' x 10' (Nominal) Apex Shiplap T&G Timber Dog Kennel (789YL)
Safe, secure and homely place for a dog to enjoy. Consisting of two parts, this wooden pet house features a spacious sheltered area to the rear and a large mesh area to the front. A stable door connects the two sections together to allow the dog to move freely. Featuring a full-height roof, not only does the dog run feel open and airy, but it also makes maintaining and cleaning the kennel simple and easy. Walls are manufactured using 12mm interlocking shiplap tongue and groove boards; this provides a solid structure, offering years of reliable use. The floor is manufactured using smooth and strong interlocking boards, for a premium, high-grade finish. A solid sheet board roof covers the entire building, and is finished with high-quality mineral felt for long-lasting, weatherproof protection. The mesh access door comes complete with a high-quality padbolt as well as turn buttons for added security. Building must be constructed on a firm level base such as concrete or concrete slabs.
- 12mm Shiplap Cladding
- Tongue & Groove Roof
- Green Felt Roof
- Smooth-Planed Frame
- Dip-Treated
- Single Door
- Pad Bolt Lock
- 1 Year Guarantee
View all: Mercia Dog Kennels & Runs
Safe, secure and homely place for a dog to enjoy. Consisting of two parts, this wooden pet house features a spacious sheltered area to the rear and a large mesh area to the front. A stable door connects the two sections together to allow the dog to move freely. Featuring a full-height roof, not only does the dog run feel open and airy, but it also makes maintaining and cleaning the kennel simple and easy. Walls are manufactured using 12mm interlocking shiplap tongue and groove boards; this provides a solid structure, offering years of reliable use. The floor is manufactured using smooth and strong interlocking boards, for a premium, high-grade finish. A solid sheet board roof covers the entire building, and is finished with high-quality mineral felt for long-lasting, weatherproof protection. The mesh access door comes complete with a high-quality padbolt as well as turn buttons for added security. Building must be constructed on a firm level base such as concrete or concrete slabs.
- 12mm Shiplap Cladding
- Tongue & Groove Roof
- Green Felt Roof
- Smooth-Planed Frame
- Dip-Treated
- Single Door
- Pad Bolt Lock
- 1 Year Guarantee
View all: Mercia Dog Kennels & Runs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Advisory Notice | Please note nominal measurements are rounded. For accurate sizing, please refer to the provided metric measurements. |
| Base Included | Base Not Included |
| Brand | Mercia |
| Cladding Thickness | 12 mm |
| Cladding Type | Shiplap Cladding |
| Door Width | 548 mm |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Footprint Depth | 2972 mm |
| Footprint Width | 1860 mm |
| Frame Cross Section Depth | 28 mm |
| Frame Cross Section Width | 28 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Mesh | 1 mm |
| Model Name | Staffordshire |
| Nominal Depth | 10 ' |
| Nominal Dimensions | 6' x 10' |
| Nominal Width | 6 ' |
| Outdoor Building Door Type | Single Door |
| Outdoor Building Frame Type | Smooth-Planed Frame |
| Outdoor Building Lock Type | Pad Bolt Lock |
| Outdoor Building Roof Shape | Apex |
| Overall Depth | 3065 mm |
| Overall Height | 2009 mm |
| Overall Width | 1970 mm |
| Pack Size | 1 |
| Parent Material Outdoor Buildings | Wooden |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Dog Kennel |
| Roof Covering Type | Felt Roof |
| Roof Thickness | 12 mm |
| Self-Assembly | Self-Assembly |
| Treatment | Dip-Treated |
| Wall Thickness | 12 mm |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode