Masonry 24 Grit Universal Semi Flexible Disc 115mm (4 1/2") x 22.23mm (18886)
Silicon carbide. 24 Grit. For rapid stock removal from masonry. Greatly increased surface area over standard grinding discs. Use with Backing Pad (596JJ).
- For Concrete & Brick
- Coarse Silicon Carbide Grit
- Standard Bore
- Wheel
- To Be Used on Flexible Backing Pad
View all: Unbranded Flap Discs
Silicon carbide. 24 Grit. For rapid stock removal from masonry. Greatly increased surface area over standard grinding discs. Use with Backing Pad (596JJ).
- For Concrete & Brick
- Coarse Silicon Carbide Grit
- Standard Bore
- Wheel
- To Be Used on Flexible Backing Pad
View all: Unbranded Flap Discs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 115 mm |
| Blade Diameter (Imperial) | 4 1/2 " |
| Brand | Unbranded |
| Disc Bore Size | 22.23 mm |
| Disc Fitting Type | Standard Bore |
| Grit | 24 Grit |
| Grit Material | Silicon Carbide |
| Grit Type | Coarse |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. RPM | 13,300 rpm |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Universal Semi Flexible Disc |
| Sanding Use Type | Machine |
| Suitable Sanding Material | Concrete & Brick |