Marshalltown Internal Corner Trowel 4 1/4" x 3 3/4" (516HT)
Stainless steel construction. For finishing plaster drywall corners. Radius-style corners reduce lines and marks commonly left by a square-end corner trowel. Used to embed tape and smooth-out the final layer of drywall mud on taped corners. Ideal tool for any drywall finisher.
- 103° Radius
- Heat-Treated, Hardened & Tempered Stainless Steel Blade
- Aluminium Shank
- Soft-Grip Handle
- Lightweight One-Piece Construction
View all: Marshalltown Plastering Trowels
Stainless steel construction. For finishing plaster drywall corners. Radius-style corners reduce lines and marks commonly left by a square-end corner trowel. Used to embed tape and smooth-out the final layer of drywall mud on taped corners. Ideal tool for any drywall finisher.
- 103° Radius
- Heat-Treated, Hardened & Tempered Stainless Steel Blade
- Aluminium Shank
- Soft-Grip Handle
- Lightweight One-Piece Construction
View all: Marshalltown Plastering Trowels
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Angle | 103 ° |
| Blade Length (Imperial) | 4 1/4 " |
| Blade Length (Metric) | 109 mm |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Blade Width (Imperial) | 3 3/4 " |
| Blade Width (Metric) | 96 mm |
| Brand | Marshalltown |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This product has been designed for longevity. Keeping products in use for longer helps to reduce the demand for new products and creation of waste. |
| Internal/External Usage | Internal |
| Manufacturer Guarantee | Lifetime Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Corner Trowel |
| Trowel Type | Plastering |