Manrose XF100LVT/SC 100mm (4") Axial Bathroom Extractor Fan with Timer White 240V
Manrose
Manrose XF100LVT/SC 100mm (4") Axial Bathroom Extractor Fan with Timer White 240V (14750)
SELV.
  • Mains Wired
  • Noise Level 41dBA at 3m
  • Extraction Rate 85m³/hr
  • Designed for Zone 1 Usage
  • Ducting Not Included
  • No Built-In Shutter
  • Adjustable Overrun Timer: Max. 20min
  • Low Voltage
More Info
View all: Manrose Bathroom Extractor Fans
1 in stock in London Victoria | Change store
Fulfilment options
SELV.
  • Mains Wired
  • Noise Level 41dBA at 3m
  • Extraction Rate 85m³/hr
  • Designed for Zone 1 Usage
  • Ducting Not Included
  • No Built-In Shutter
  • Low Voltage
More Info
You may also like:
Specification
BrandManrose
ColourWhite
Construction Material (Heating)ABS Plastic
Domestic/Commercial UseSuitable for Domestic Use
Ducting Diameter100 mm
Ducting IncludedDucting Not Included
Extraction Band76-100 m³/hr
Extractor Fan Control TypeTimer
Fan Diameter (Imperial)4 "
Fan Diameter (Metric)100 mm
Fan Operation TypeMains Wired
Fan Speed SettingsSingle-Speed
Fitting InstallationCeiling or Wall-Mounted
Fixings SuppliedFixings Supplied
IP RatingIP44
Installation ZonesZone 1
Insulation TypeDouble-Insulated
Manufacturer Guarantee1 Year Guarantee
Model Name/NoXF100LVT/SC
Noise Level at 3m41 dBA
Overload ProtectionOverload Protection
Pack Size1
Pieces in Pack/Case1
Power Consumption10 W
Power Voltage Supply240 V
Product Depth75 mm
Product Height163 mm
Product TypeAxial Bathroom Fan
Product Width163 mm
Projection From Wall30 mm