Manrose LP150STC 150mm (6") Axial Kitchen Extractor Fan with Timer Chrome 240V
Manrose
Manrose LP150STC 150mm (6") Axial Kitchen Extractor Fan with Timer Chrome 240V (27536)
  • Mains Wired
  • Noise Level 40dBA at 3m
  • Extraction Rate 230m³/hr
  • Designed for Zone 2 Usage
  • Ducting Not Included
  • No Built-In Shutter
  • Adjustable Overrun Timer: Max. 20min
More Info
View all: Manrose Kitchen Extractor Fans
Collect in High Holborn | Change store
Fulfilment options
  • Mains Wired
  • Noise Level 40dBA at 3m
  • Extraction Rate 230m³/hr
  • Designed for Zone 2 Usage
  • Ducting Not Included
  • No Built-In Shutter
More Info
You may also like:
Specification
BrandManrose
ColourChrome
Construction Material (Heating)Plastic
Domestic/Commercial UseSuitable for Domestic Use
Ducting Diameter150 mm
Ducting IncludedDucting Not Included
Extraction Band201-300 m³/hr
Extractor Fan Control TypeTimer
Fan Diameter (Imperial)6 "
Fan Diameter (Metric)150 mm
Fan Operation TypeMains Wired
Fan Speed SettingsSingle-Speed
Fitting InstallationCeiling or Wall-Mounted
Fixings SuppliedFixings Supplied
IP RatingIP24
Installation ZonesZone 2
Insulation TypeDouble-Insulated
Manufacturer Guarantee1 Year Guarantee
Model Name/NoLP150STC
Noise Level at 3m40 dBA
Overload ProtectionOverload Protection
Pack Size1
Pieces in Pack/Case1
Power Consumption25 W
Power Voltage Supply240 V
Product Depth110 mm
Product Height191 mm
Product TypeAxial Kitchen Fan with Timer
Product Width191 mm
Projection From Wall10 mm