Makita TW140DZ 12V Li-Ion CXT Cordless Impact Wrench - Bare (931HF)
This product is supplied without battery and charger.
Compact, ergonomic impact wrench with soft-grip handle. Features LED work light with afterglow function, variable speed trigger and aluminium hammer case. Compatible with 12V Makita battery and supplied with a belt clip.
- Max. Torque: 140Nm
- 3/8" Square Drive
- Variable Speed
- All-Metal Gearbox
- Electronic Brake
- Soft-Grip Handle
- LED Work Light
- Replaceable Carbon Brushes
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Makita Impact Wrenches
Compact, ergonomic impact wrench with soft-grip handle. Features LED work light with afterglow function, variable speed trigger and aluminium hammer case. Compatible with 12V Makita battery and supplied with a belt clip.
- Max. Torque: 140Nm
- 3/8" Square Drive
- Variable Speed
- All-Metal Gearbox
- Electronic Brake
- Soft-Grip Handle
- LED Work Light
- Replaceable Carbon Brushes
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Makita Impact Wrenches
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Impact Wrenches |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | CXT |
| Bolt Capacity | 8-16mm |
| Brand | Makita |
| Brushless | Brushed |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Chuck Capacity | 3/8" |
| Chuck Type | Square Drive |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Drill Handle Type | Soft-Grip Handle |
| Impact Rate | 0-3200 bpm |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Max Torque | 140 Nm |
| Model No | TW140DZ |
| No Load Speed | 0-2600 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 12 V |
| Product Length | 161 mm |
| Product Type | Impact Wrench |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Tool Weight without Battery | 0.82 kg |